Skip to main content

Gıda malzemelerindeki gıda bulaşanları ve pestisit, kimyasal madde ve veteriner ilaç kalıntıları dünya da tüketiciler için giderek büyüyen bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Oxigen Laboratuvarları olarak yüksek teknolojik cihazlarımız ile ürünlerinizi karşılaştırarak ürünlerinizin kalitesini güvence altına alacak analitik test hizmetleri sunmaktayız.

Veteriner ilaçları, hayvanlara ilaç veya ilaçlar karışımları olarak yemlerine karıştırılarak verilir. Gıda üreten hayvanların tedavisi için uygun olan her tıbbi ürün ve ilaçlı yem düzenli olarak yetkilendirilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.

Ne yazık ki, bazı durumlarda veteriner ilaçlarının kullanımında kötüye kullanım olduğu ya da daha kötüsü, yasa dışı olarak hayvanların normal fizyolojisini değiştirmek için yasaklanmış ilaçlar kullanılabilmektedir.

Veteriner ilaçlarının uygunsuz veya hileli kullanımından kaynaklanan riski önlemek için, çiftlikten tüketicinin masasına gelene kadar veteriner ilaçlarının kullanımında “kritik noktaları” tanımlayan üretim “zinciri” de kontrol sisteminin uygulanması gerekir. Farklı ve sıklıkla çelişkili düzenlemelere sahip ülkelerde malların giderek serbestçe dolaşmasına izin veren küreselleşme süreçleri dikkate alındığında, ilaç kalıntılarının oranı önemli bir rol oynamaktadır.

Uzman kadromuz ile, çeşitli gıda matrislerinde 100’ü aşkın veteriner ilaç (hormonlar, beta-agonistler, NSAIDs, antibiyotikler antioksidiyal vb) için güvenilir testler yapmaktadır.

Call Now Button