Veteriner İlaç Kalıntıları – Antibiyotikler

Veteriner hekimliğinde kullanılan ilaçlar hayvanlarda hastalıkların önlenmesi, gelişmenin hızlandırılması, yemden yararlanmanın ve veriminin artırılması amaçlarıyla uygulama alanı bulunur. Özellikle antibiyotiklerin kullanılması ile geçmişte hayvanlarda önemli kayıplara yol açmış birçok hastalık bugün daha ortaya çıkmadan engellenebilmektedir.

Veteriner ilaçlar büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanlarında ve balık çiftliklerinde sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleridir. Antibiyotik kullanımında hayvanlar ciddi birikimlere maruz kalmaktadır. Bu birikimler zamanla gıdanın yapısına da geçebilmektedir. Öyle ki işlenmiş gıdalarda dahi veteriner ilaç kalıntılarına rastlamak mümkün olabilmektedir.

Hayvansal kökenli gıdalardaki ilaç kalıntıları; insan sağlığı, ülke ekonomisi ve uluslararası boyutu yönüyle önemlidir. Özellikle gıda değeri olanlarda olmak üzere, hayvanlarda ilaç kullanımı söz konusu olduğu sürece et, süt, yumurta, gibi gıdalarda ilaç kalıntılarının bulunması güncelliğini koruyacaktır.

Veteriner ilaç kalıntılarının –antibiyotiklerin hayvanlarda kontrollü veya kontrolsüz kullanımı gıda maddelerinin ilaç kalıntıları ile kirlenme tehlikesini arttırır. Veteriner ilaç kalıntılarındaki bu birikim gıdayı tehdit eder. İnsan vücudu ise gereksiz ilaç kalıntısına maruz kalır. Vücudumuza giren antibiyotikler; hassas bireylerde alerjiye neden olur, vücudumuzun antibiyotiğe karşı direncini yükseltir. Yani bir hastalık nedeniyle antibiyotik kullanmak durumundan kalırsak kullandığımız antibiyotik vücudumuzda istenilen faydayı sağlamaz.

Gıdalardaki ilaç kalıntılarına karşı tüketici sağlığının etkin biçimde korunabilmesi için hayvansal gıdada bulunabilecek ilaç kalıntılarının doğru ve güvenilir akredite laboratuvarlarda analizlerinin yapılaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın