Et & Tür Tayini

Et & Tür Tayini

Et Tür Tayini: Et ürünleri protein, mineraller ve vitamin bakımından önemli besin öğelerini içermekte ve beslenme açısından önemli ürün grupları arasındadır. Etler yüksek kalite protein kaynağıdır. Özellikle protein gereksiniminin arttığı, hızlı büyümenin olduğu bebeklik, çocukluk dönemlerinde ve sağlıklı beslenme için mutlaka tüketilmesi gerekir.Et ürünlerinde tağşiş amaçlı sakatat bölümleri yada tek tırnaklı eti kullanılabilmektedir.

Jelatin: Jelatin, kollajenin geri dönüşsüz olarak hidrolize edilmesiyle oluşturulur. Jelâtin başta domuz ve çok az olarak da sığır, balık gibi hayvanların deri, kemik ve bağ dokularının kaynatılması ile üretilen, yarı şeffaf, renksiz, kolay kırılır, tatsız katı bir maddedir. Genellikle yiyecek sanayisinde yiyeceklerin dayanıklılığını arttırmak için kullanılır. Bu ürünler genellikle jelatin veya jelatine benzer özellikte maddeler içerir. Gıda sektöründe, birçok gıda grubunda kullanılan jelâtinde orijin tespiti yani sığır veya domuz kaynaklı mı olduğu tüketiciler açısından önem kazanmaktadır.

Soya Aranması: Et sektöründe soya, ürünün maliyetini düşürmesi, besin değerinin yüksek olması, su tutma kapasitesi ve kullanımı ile et ürünlerinde görüntüsel ve organoleptik özelliği iyileştirmesinden dolayı tercih edilmektedir. Etikette belirtilmediği halde üründe soya kullanılması gıda kalitesinin yanında gıda güvenliği için ciddi sorun teşkil etmektedir. Soya ayrıca bir gıda alerjenidir.

Teknik uzmanlarımız, analizleri Real Time, PCR yöntemi ile sunmaktadır.