Skip to main content

Etil Alkol ya da bilinen adıyla Etanol saf hali berrak ve renksiz olan, aynı zamanda kendine özgü bir kokusu olan kimyasal bir bileşiktir. Bütün alkollü içeceklerde etil alkol kullanılmaktadır. Bitki ve meyvelerde bulunan şeker fermente edilerek üretilir. Metil alkol ise odunun damıtılmasıyla üretilir. Ancak metil alkol öldürücü bir zehirdir. Kolay elde edildiği ve ucuz olduğu için sahte içki üretiminde kullanılmaktadır.

Doğal alkol damıtımı sırasında etil alkol dışında alkole değer katan diğer uçucu bileşiklerde bulunur. Bu bileşikler, uçucu asitler, aldehitler, yüksek alkoller, esterler ve amil alkoller olarak adlandırılabilir. Bu bileşikler alkolün hem kalitesinin hem de doğallığının bir göstergesidir.

Alkol analizlerinde metil alkol her ne kadar sahte alkol göstergesi ise de, uçucu bileşiklerinde belirli değerlerin altında olması onun sahte sahte alkol göstergesi olduğunun bir kanıtıdır denilebilir.

Laboratuvarımızda Etil-Metil Alkol analizleri yapılmaktadır. Bu yöntemle etil alkol ve metil alkol sonuçlarına göre içkilerin sahte olup olmadığını belirleyebiliyoruz.

Call Now Button