Metal Esaslı Malzemeler

Metal Esaslı Malzemeler

Metaller ve alaşımlar, teneke, film, tencere ve bıçak gibi gıda ile temas eden birçok malzemede kullanılır. Gıda ile temas etmesi amaçlanan bazı eşyalar ve nesneler saf metallerden, diğerleri ise bir metalden ve farklı bir malzemeden yapılmış alaşımlardan veya çoklu katmanlardan yapılır. Gıda ile temas etmesi amaçlanan tüm malzeme ve eşyalar, 1935/2004 / EC Yönetmeliğinde Türk Gıda Kodeksi Gıda İle Temas Eden Madde Ve Malzemeler Yönetmeliği belirtilen kurallara uygun olmalıdır.

Kaplamalar gibi polimerik parçaların Avrupa Plastik Yönetmeliği (AB) No. 10/2011 Türk Gıda Kodeksi Gıda İle Temas Eden Plastik Madde Ve Malzemeler Tebliği (Tebliğ No: 2019/44) ile uyumlu olması gerekir.

Bununla birlikte, Avrupa Konseyi, bazı metal ve alaşımların sağlıkla ilgili değerlendirmesine dayanan bir kılavuz yayınlamıştır, CM / Res (2013) 9. Burada, çok çeşitli metaller için spesifik salım sınırları toksikolojik bilgilere dayanarak belirlenmiştir.

Her durumda, gıda maddesinde bulunan çeşitli metallerin doğal içeriği, toplam metal alımının belirtilen kabul edilebilir günlük alım miktarını aşmamasını sağlamak üzere düşünülmelidir.